fbpx

Hra s názvem život – 3 tipy, jak ji hrát, aby nás bavila

Hra s názvem život – 3 tipy, jak ji hrát, aby nás bavila

Tenhle článek nebude návodem na šťastný a spokojený život. Takových je na internetu plno. Navíc… kdo jsem já, abych ti radila, co a jak máš v životě dělat? Chci ti nabídnout pouze jinou perspektivu. Inspiruj se, ale naslouchej své intuici…

V životě prožíváme spoustu situací, ze kterých nám vznikají zkušenosti. Máme tendenci si více zapamatovat ty negativní, protože nás zraňují. Často máme pak sklon házet se do role oběti a lamentovat nad tím, jak je život nespravedlivý.

Jenže právě ty negativní zkušenosti, to, že nedosáhneme okamžitě toho, co chceme, že ta cesta je klikatá… je to, co dělá život zábavným. Pokud tyto zkušenosti nepřijímáme, vznikají nám vnitřní zranění. A na základě těchto zranění se pak může stát, že si obdobné situace neustále do života přitahujeme, a tudíž se opakují. A budou se opakovat tak dlouho, dokud k nim nepřistoupíš jinak.

Právě naše vnímání životních situací, které se nám dějí, dělá rozdíl v tom, jakým způsobem náš život prožíváme. Je to způsobené i tím, že každý mozek a jeho způsob vyhodnocování, je unikátní. Každý člověk má unikátní mentální mapy (stejně jako má jedinečné otisky prstů), a proto dva lidé nikdy nemůžou vidět jednu situaci na 100 % stejně. Ale to není ten hlavní point…

Já vím, já vím… teď se možná chytáš za hlavu a říkáš si, že se na světě děje tolik nespravedlnosti, tolik bolesti, lidé si tolik ubližují… Přece to nejde „jen tak“ přijmout. Přijmout to, co se nám v životě děje, neznamená smířit se s tím. Přijetí dané situace nás dostane do neutrality, ve které se můžeme rozhodnout, jak s tím nadále nakládat.

Vždycky se můžeš vědomě rozhodnout, čemu chceš věřit.

Související obrázek

Vždycky se dá najít několik různých perspektiv na to, co se ti v životě děje. A to je i to, k čemu vedu své klienty při koučování. Daná perspektiva pak ovlivní to, jaký učiníš další krok, jak se rozhodneš ke své situaci přistoupit a jak ji vyřešíš.

Zejména ale ovlivní to, jak se budeš v daný moment cítit. Protože všechno, co se nám v životě děje, je ovlivněno našimi emocemi. Emoce jsou ale navázané na myšlenky. Tedy, změňíš-li perspektivu, změní se i tvé emocionální rozpoložení.

Pozitivní myšlení není něco, s čím se člověk rodí, ale je to vědomá volba. V našem životě nás a naše přesvědčení utváří nejen situace, které prožíváme, ale i prostředí, ve kterém žijeme. Je logické, že pokud budeme mít kolem sebe lidi, kteří všechno vzdávají a lamentují, i my budeme tíhnout k tomuto chování. Ale nikdy to není definitivní a není to něco, co nelze změnit.

Změnit v životě jde všechno, pokud to skutečně chceš. A můžeš změnit perspektivu na život jako takový. Dá se říct, že život se dá hrát jako taková hra plná výzev a úrovní, na které postupuješ. Nikdo by nehrál počítačovou hru, pokud by nebyla vyzývavá a nebylo by kam postupovat a co překonávat.

Problém je v tom, že život bereme příliš vážně, protože máme spoustu strachů a zodpovědnosti. A někdy na svá bedra přebíráme zodpovědnost i za ostatní lidi. Zcela zbytečně. Tím jim bereme jejich vlastní sílu a sobě vlastně taky, protože si nakládáme to, co nám nepřísluší. Ale o tom v nějakém jiném článku…

3 body, které mohou tvou perspektivu změnit ihned

  • Každá zkušenost tě přichází něco naučit. Skrze zkušenosti se učíš o sobě samém – jaký jsi, co chceš, co nechceš, kde jsou tvoje hranice a i to, kým se chceš stát.Zkušenosti tě také učí vylepšovat tvoje prostředí a strategie, které v životě volíš. Jdeš-li nějakou cestou, ale nedovede tě k tomu, co chceš, vezmi to tak, že je potřeba na té cestě něco změnit, nebo se vydat na jinou.
  • Kontrola je pouhou iluzí. Nemůžeš mít v životě vše 100 % pod kontrolou a už vůbec ne lidi. Můžeš mít vliv skrze tvoje aktivity a životní volby. Nikdy nejsi v botách druhého člověka, abys mohl 100 % vědět, jak bude reagovat nebo jak se zachová.To, co skutečně můžeš kontrolovat, je právě tvůj přístup, tvoje myšlení a způsob vnímání toho, co se ti v životě děje.
  • Hraj život jako hru. Provokativní bod, je mi to jasné. Nemám na mysli to, aby sis na něco hrál a nebo jsi s někým manipuloval. Mám na mysli zapojení humoru a zábavy do toho, co děláš.Někdy je prostě fajn si ze všeho udělat srandu, najít si v tom to své, co tě bude bavit. Brát ty těžké životní situace jako zábavné výzvy, které můžeš překonat, a které ti pomůžou osobnostně vyrůst.

Pár otázek na závěr, které ti pomohou se zamyslet

Jakým způsobem uvažuješ o svém životě?

Jaké pocity a emoce v tobě převládají většinu dne? A na co jsou tyto emoce navázané?

Jakou životní oblast by sis mohl přetvořit v zábavnou hru, která by tě bavila, a ve které máš chuť dosáhnout nějakého vítězství?

 

Zdroj: Alessandra Lanzafame – www.selfdesigner.cz

Profesionální kouč a pomáhám lidem dávat jejich snům konkrétní datum, měnit jejich myšlení a využívat svůj potenciál tak, aby je jejich život bavil a naplňoval.