fbpx

Můžou mladí už na střední podnikat? Můžou! – StartUp Day 2023

Můžou mladí už na střední podnikat? Můžou! – StartUp Day 2023

Unikátní konference na podporu středoškolaček a středoškoláků v podnikavosti a podnikání, Startup Day, se konala letos 3. října v Zastupitelském sále Nové radnice v Praze.

Startup Day je událostí, která vznikla s cílem podpořit nadané středoškolské studenty na jejich cestě za podnikatelským snem. V průběhu celého dne měli studenti středních škol možnost se zúčastnit odborných přednášek, workshopů na vybraná témata a oblasti, jako například finanční plán, fundraising nebo prezentační dovednosti. Středoškolské podnikatelské nápady se mohly přihlásit do soutěže o nejlepší prezentaci svého podnikání. Pět nejúspěšnějších dostalo možnost svoje inovativní myšlenky odprezentovat před publikem v odpoledních hodinách na závěr konference. Prezentující startupy byly odměněny hodnotnými cenami, které věnoval hlavní sponzor Česká Spořitelna.

Ve spolupráci s Pražským inovačním institutem konferenci pořádala vzdělávací platforma Rise and Shine a organizace Nekrachni. Akce se zúčastnilo cca 150 studentů z pražských středních škol.

Svoje podnikání prezentovalo 5 studentských startupů:

 1. Diahabit:  Lucie Košatová, Štěpán Švestka
  Vytváříme aplikaci, která si dává za cíl zjednodušit život lidem s cukrovkou 1. typu. Vzhledem k tomu, že cukrovka je velmi komplexní nemoc, chceme diabetikům pomoci vytvořit správné návyky jako je pravidelné měření si cukru, či píchání inzulínu.
  „Díváme se na problém z jiné strany než ostatní, protože celý problém kontroly cukru chceme pojmout formou, která diabetikovi zlepší život nadosmrti. Pokud jednou ovládne potřebné návyky, už mu zůstanou.“ 
 2. Generační most: Jakub Kašpar
  Tvoříme projekt, který vypomáhá v domácnosti pro seniory.
  „Projekt se pohybuje v oblasti sociálního podnikání, a přesto je schopen být ekonomicky udržitelný. Zároveň řeší neustále rostoucí problém. Populace v ČR rychle stárne a lidí, kteří jsou schopni se starat o potřeby seniorů, ubývá.
 3. Solemate: Lukáš Tejkl
  Máme projekt, který se zabývá ekologickou výrobou 3D tištěných bot na míru pomocí 3D tiskárny.
  „Vidíme v našem projektu veliký potenciál a má velmi dobrou škálovatelnost.
 4. Kšandárna: Ondřej Nekvinda, Mikuláš Cvrkal a Filip Steiner
  Chceme dostat kšandy mezi lidi.
  „Chceme dostat kšandy mezi lidi. Na jednom místě, tj. na našem e-shopu, chceme nabídnout co největší počet, zaměření a typů kšand. Kšandy, které jsou kvalitní, vyrobené v Česku a ve výběru tak, aby si vybral každý.“
 5. Douč.to: Aneta Navrátilová, Adam Hoffmann, Martin Nuňez
  Doučovací platforma od studentů pro studenty.
  „Jsme studentská firma z Gymnázia Na Zatlance. Nabízíme individuální doučování z jakéhokoli předmětu úrovně základní školy. Na stránkách Douč.to si zvolíte termín a látku, kterou chcete probrat.“

Součástí akce bylo expo, na kterém bylo možné potkat tyto stánky:
🔴 Kariérko – kariérového poradenství a osobního rozvoje mladých lidí.
🔴 Student Cyber Games – parta kamarádů, kteří od roku 2003 organizují soutěže pro vrstevníky.
🔴 Coolagent – pracovní pobyty, jazykové kurzy a studium v zahraničí, Au Pair v USA.
🔴 Dobrovolnická akademie – workshopy na různá témata, školení a mentoring začínajících lektorů.
🔴 ENT talk – start-up event, kde hosté dávají mladým lidem cenné rady.
🔴 KUDYKAMPUS – pořádají praktické workshopy odborníků z firem a organizací.


Odborné workshopy proběhly pod taktovkou zkušených lektorek a lektorů:

Díky všem organizátorkám i organizátorům, hostům i účastnicím a účastníkům. A všem podnikavým mladým lidem ze středních škol hodně štěstí.