fbpx

O významu života… aneb jaké stopy skutečně zanecháváš v tomto světě?

O významu života… aneb jaké stopy skutečně zanecháváš v tomto světě?

Zamyslel ses někdy nad tím, jaký je smysl tvého života? Možná to nebylo zrovna v nejvíc pozitivní chvíli… tyhle otázky nás většinou napadají, když jsme v hlubinách sebe sama… Možná jsi zrovna přišel o všechno, spadl na dno, nebo se ti prostě jen zhroutil svět a přišel jsi na to, že vše, čemu jsi doposud věřil, nebyla pravda.

Možná sis jen uvědomil pomíjivost života a fakt, že nikdy nevíš, kdy ten tvůj skončí, a zda tě po něm ještě něco čeká, nebo jestli je toto vše, co pro tebe kdy bylo, je a bude. Zda jsi rozjímal o samotě v depresi u lesa, nebo u piva s přáteli není podstatné, nicméně dnes ti uvedu několik důvodů, proč (podle mého názoru) má nejen tvůj život, ať už jakkoli „obyčejný“, obrovský smysl i dopad na ostatní.

Jsi proklatě inspirativní. I když si to možná vůbec neuvědomuješ…

Ano, skutečně. Teď si říkáš: „To určitě, čím bych já asi inspiroval?“ No, možná bys byl překvapen…

Můj příběh ze života: Kamarádka mé maminky má dvanáctiletou dceru, párkrát jsme se tak zběžně potkaly, například když byly všechny tři společně na obědě a já se jen stavila mamce něco přinést, skočila jsem si na jeden drinky a zase jsem hned odešla. Jednoduše k žádné delší a výraznější interakci nedošlo. Později mi tato kamarádka sdělila, že jsem svou autenticitou, otevřeností, upřímností a jistou nebojácností její dceru inspirovala. Jak to tak mladé děvče poznalo z těchto zběžných setkání ani mně není zcela jasné. (smích)

Já měla to štěstí, že jsem se o tom, že jsem někoho takto nepřímo a nezáměrně inspirovala, dozvěděla… Ale jsem si jistá, že se tohle děje i u tebe, jen o tom třeba nevíš. A co teprve, jak inspiruješ svoje blízké okolí, se kterým trávíš víc času?

Každým svým krokem, ať už pozitivním, či negativním ovlivňujeme lidi kolem sebe. Pokud někoho urazíme a jeho se to silně dotkne, možná urazí dalšího člověka. Pokud někomu vykouzlíme úsměv na tváři, možná rozesměje i další lidi. Pokud bude výše uvedená slečna díky mému příkladu autentičtější a upřímnější, inspiruje tím další lidi a možná tyto vlastnosti předá svým dětem. Pamatuj tedy, že i ty jsi důležitým příkladem, ať už pozitivním, nebo negativním, aniž by sis to uvědomoval.

Jaké stopy tedy zanecháváš? Jsi pozitivní inspirací? Jsi poslem negativity?

Jsi pro tento svět důležitý

Toto silně souvisí s předchozími odstavci. Za předpokladu, že jsi autentický a sám sebou, jsi jedinečná a nenahraditelná osobnost, a v životě každého z tvých blízkých tudíž zaujímáš speciální místo. Největším transformátorem jsou vztahy, v těch se učíme nejvíce, a často i nejbolestivějším způsobem, všichni však známe ohranou frázi, že už pak nikdy nejsme stejní – ano nejsme, a to ani ta druhá osoba, která se vztahu s námi zúčastnila, takže i zde máš obrovský dopad, stejně tak samozřejmě i na své přátele, rodinu a jiné blízké.

To dokazuje i fakt, že jsme průměrem pěti osob se kterými se nejčastěji setkáváme – pokud jsi ty jednou z těchto pěti osob u jiného člověka, silně ho ovlivňuješ – tzn. tento člověk si v sobě nese kus z tebe a tento kus z tebe se bude předávat dále – v tomto ohledu jsi nesmrtelný.

Jaký je ale význam tohoto života pro mě?

Dobře, tak výše ses dočetl, proč jsi důležitý pro ostatní, a sice z toho můžeš mít dobrý pocit, ale nyní by bylo asi fajn osvětlit, proč jsi důležitý i sám pro sebe. Podle mého názoru je význam našeho života v tom, co milujeme, a v první řadě bychom měli milovat sami sebe. Pokud budeme milovat sami sebe, nebudeme dělat nic, co nám není příjemné, a budeme dělat vše proto, abychom byli spokojeni se sebou, s prací a s lidmi kolem sebe. A o tom to celé podle mě je – být prostě a jednoduše šťastný, užít si to tady!

Doporučuji tedy najít si v životě práci, koníčky, které tě skutečně naplňují, a obklopit se lidmi, kteří tě budou podporovat. Někdo by tomu řekl „poslání“. Já si však myslím, že to je součást našeho sebevyjádření. Buďme sví, takoví, jací jsme a jak se říká, že každé zboží má svého kupce, tak věř, že ať jsi jakkoliv „divný,“ vždy tě bude mít někdo rád. Pokud půjdeš životem v souladu se sebou, tak si na smrtelné posteli budeš moci v klídku říct, že tahle jízda stála za to!

Katka

Možná si po přečtení tohoto článku kladeš otázku kdo jsi, co tě vyjadřuje a jaký  je ten tvůj směr, který by tě vyjadřoval. Pokud ano, kontaktuj zkušené koučky, které ti pomohou tyto otázky velmi rychle zodpovědět. Vyzkoušej si ukázku koučování zdarma. Registruj se zde.

 

Zdroj: Alessandra Lanzafame – www.selfdesigner.cz

Profesionální kouč a pomáhám lidem dávat jejich snům konkrétní datum, měnit jejich myšlení a využívat svůj potenciál tak, aby je jejich život bavil a naplňoval.