fbpx

Rozhovor s Andreou z projektu Pět P

 

Na říjnové konferenci Rise and Shine 2016 jsme finančně podpořili projekt Pět P a nyní přinášíme rozhovor s Andreou, která je dobrovolnicí v tomto projektu.

Pět P (Pomoc, Přátelství, Podpora, Péče a Prevence) je dobrovolnický program určený dětem a mládeži ve věku 6-15 let, které to mají jakýmkoli způsobem v životě složitější, než jejich vrstevníci. 
 
A proč právě projekt Pět P?
Víme, že ne každý měl takové možnosti a štěstí jako my v Rise and Shine. Program umožní dítěti celoročně se každý týden vídat se svým vlastním dobrovolníkem – kamarádem, který je mu oporou a podporou v těžké situaci, je odlehčením a možností něco příjemného zažít a zasmát se, vyslechne, poradí, pomůže, případně vyhledá pomoc.

Pavel: Ahoj, já jsem Pavel Filip z projektu Rise and Shine. My jsme na naší říjnové velké konferenci podpořili projekt Pět P. Je to projekt, který zastřešuje nevládní organizace Hestia, a přišlo nám zajímavé si popovídat s jejím představitelem.

Andrea: Ahoj, já jsem Andrea a jsem moc ráda, že vám tady mohu něco říct o projektu Pět P, ve kterém působím vlastně už osm let jako dobrovolník.

Pavel: Díky. Já bych se chtěl zeptat, jak ses do toho projektu dostala? Co Tě přivedlo?

Andrea: Já jsem jako studentka vysoké školy měla možnost zúčastnit se předmětu zaměřeného na neziskovou sféru, v jehož rámci jsem nahlédla pod pokličku více organizací, a rozhodla jsem se, že by bylo fajn se do něčeho podobného zapojit. Nakonec jsem se rozhodla pro Pět P a tam od té doby působím.

Pavel: Super, děkuju. Já bych se chtěl ještě zeptat, co Ti vlastně tento projekt přináší? Proč ho děláš?

Andrea: Vlastně ta primární touha byla dělat něco užitečného. Dát svůj čas něčemu, co má podle mě smysl. Ale musím přiznat, že jsem toho získala mnohem víc. Jednak mi to pomohlo trošičku si srovnat hodnoty a opravdu si umět určit, co je v životě důležité, a uvědomovat si, jaké štěstí v mnoha oblastech mám. Kromě toho jsem získala spoustu nových kamarádů a spoustu super zážitků. 

Pavel: Super, to zní skvěle. Chtěl bych se zeptat, jestli bys vůbec doporučila ostatním lidem dobrovolnickou práci obecně.

Andrea: Určitě to můžu za sebe doporučit. Najděte si každý ideálně něco, co je vám blízké a co vás zajímá. Jak se říká: „Člověk je bohatý tím, co udělá pro druhého“. Za mě to tedy stoprocentně platí.

Pavel: Super, díky moc, to zní skvěle.

Andrea: Taky děkuji moc.