fbpx

Sebeláska – tisíckrát skloňovaná a stále nepochopená. Jak jsi na tom ty?

Sebeláska – tisíckrát skloňovaná a stále nepochopená. Jak jsi na tom ty?

Sebeláska, dnes často skloňované slovo všude, kam se podíváte, přesto je stále považovaná za něco negativního, nežádoucího a často ji lidé zaměňují se sobectvím. Věty, jako ,,samochvála smrdí”, jsme nejspíš slýchali všichni a bohužel je stále moderní podrývat v lidech sebevědomí již od útlého věku.

Navykli jsme si, že je normální si stěžovat na svůj vzhled, práci, život, prakticky na všechno. Nejhorší je, že jsme si na to navykli natolik, že pokud slyšíme, jak sám sebe někdo pochválí, když se mu něco povede, nebo že je někdo spokojený se svým vzhledem, prací (doplňte si, co vás napadne), považujeme takového člověka za namyšleného, nebo mu dokonce úspěch a štěstí nepřejeme, závidíme…

V dnešním článku bych vám ráda představila svůj pohled na věc a vysvětlila, proč sebeláska nemá se sobectvím a namyšleností nic společného.

Co je to tedy ta sebeláska? 

Sebeláska není nic víc, než stav mysli, ve kterém chováte zdravou úctu a respekt vůči sobě samému. V praxi to znamená:

· Přijímáte se takoví, jací jste fyzicky i psychicky

· Znáte své silné a slabé stránky a uvědomujete si, že ty silné můžete rozvíjet a slabé optimalizovat

· Dokážete se pochválit za své úspěchy a netrestat se donekonečna za své chyby

· Řídíte se tím, co cítíte, že je pro vás nejlepší, a konáte tak, abyste neubližoval sobě ani ostatním

· Pokud s něčím nesouhlasíte, nebo je vám něco nepříjemné, umíte říct NE

· S nikým se neporovnáváte, protože si uvědomujete, že nejdůležitější je být nejlepší verzí sebe sama, tudíž se porovnáváte pouze se svým ,,včerejším” JÁ

· Respektujete názory a svobodnou volbu druhých lidí, nemáte potřebu je povrchně soudit a hodnotit

· Protože máte zdravé sebevědomí, chováte k ostatním lidem pokoru a respektujete, že mohou být na jiném vývojovém stupni než vy

Co rozhodně sebeláska není?

· Usurpovat si to nejlepší pro sebe na úkor jiných lidí

· Nerespektovat sebe, své pocity a potřeby

· Povyšování se nad druhé kvůli vašim kariérním či jiným úspěchům

· Porovnávání sebe sama s ostatními, urážení, pomlouvání, souzení druhých

Možná si teď říkáte: ,,Hmm… co má pomlouvání a souzení společného se sebeláskou?” Je to prosté, pokud máte zdravé sebevědomí a milujete sami sebe, nepotřebujete shazovat ostatní, vaše hodnota totiž vychází z vás a nepotřebujete si ji dokazovat shazováním druhých, což mě přivádí k další důležité otázce:

Co na to řeknou druzí? 

Tato věta v sobě obsahuje nejvíc nenaplněných snů a vizí těch, kteří to kvůli strachu z odsouzení vzdali dříve, než začali.

K tomu bych ráda podotkla pouze následující: Uvědomte si, že nikdo jiný nežije váš život a nikdo jiný, kromě vás neví, co je pro vás to nejlepší, to víte pouze a jen VY! Pokud se budete rozhodovat na základě toho, co vám říká vaše okolí a není to v souladu s tím, co chcete, nikdy nebudete šťastní, ano VY nebudete šťastní, né ti ostatní – toto mějte, prosím, na paměti.

A ten rozdíl mezi sobectvím a sebeláskou?

Sobečtí lidé se ve skutečnosti nemají rádi, jejich chování vychází z nízké sebehodnoty a z nízkého sebevědomí, celkově z potřeby si něco dokazovat na úkor druhých a, jak můžete sami vidět, toto odporuje samotné podstatě sebelásky, která vychází z úcty a respektu k sobě i k ostatním.

Proč je sebeláska tak důležitá?

Sebeláska vám umožní stát si sám za sebou samým a uvědomíte si, že nemusíte obhajovat sebe, věci, nebo činnosti, které milujete, a činí vás šťastnými. Ano, skutečně nepotřebujete svolení nikoho jiného.

Buďte šťastní a respektujte se, jste v pořádku přesně takoví, jací jste, právě teď.

 

Zdroj: Alessandra Lanzafame – www.selfdesigner.cz

Profesionální kouč a pomáhám lidem dávat jejich snům konkrétní datum, měnit jejich myšlení a využívat svůj potenciál tak, aby je jejich život bavil a naplňoval.