fbpx

Co má společného věda a osobní rozvoj?

„Štěstí přeje připraveným“ – Louis Pasteur

„Jakmile získáš sebedůvěru a odvahu, brzy se dostaví výsledky“ – Richard Hamming

„Nesnaž se bojovat proti systému, zbytečně plýtváš energií. Soustřeď se na problémy, které máš šanci vyřešit.“ – Richard Hamming

Věda a osobní rozvoj…Jde to vůbec dohromady?

Asi rok zpátky se mi do ruky dostal pravděpodobně nejlepší text o osobním rozvoji vůbec.

Překvapivě to nenapsal žádný guru, ani slavný spíkr, ale vědec a slavný matematik z Bellových laboratoří… Richard Hamming. 

Nejdřív jsem si říkal, jasně… co asi tak může vědec říct o osobním rozvoji, že?

Pak jsem se do toho začetl a už jsem nemohl odtrhnout oči. Je to souhrn životních lekcí, které jsou stejně platné ve vědě i v životě.

Napsal ho člověk, který většinu svého života strávil mezi lidmi na samé špici vědy. Ti nejlepší z nejlepších, laureáti Nobelových cen, špička pyramidy. Přesvědči se na vlastní oči a Stáhni si text zde. 

Ještě dodnes jsem vděčný Dr. Lukáši Kenclovi (vedoucí Research and Development Center for Mobile Applications na ČVUT v Praze), který mi to doporučil se slovy „Podle toho textu můžeš žít svůj život.“

BTW: pokud jste se dočetli až sem, pravděpodobně vás alespoň okrajově zajímá věda. Proto pro vás mám bonus, něco jako „reality checklist pro vědce“, jehož autorem je právě Richard Hamming:

Otázka č. 1: „Jaké jsou důležité problémy ve vašem oboru?

Otázka č. 2: „Na jakých důležitých problémech pracujete?“

Možná otázka č.3: „Pokud pracujete na nedůležitém problému a myslíte si, že to k ničemu důležitému nepovede, proč na tom pracujete?“